Treba li kozmetika da miriše?

22. decembra 2023.  |  Press

Da li i vi imate onaj automatski pokret da kremu najpre prinesete – nosu?
Čak i onda kada na pakovanju lepo piše: „fragrance free“?

Mirisi su gotovo nerazdvojni deo kozmetike, a za aromaterapiju i nešto više: važni aktivni sastojci.
Čak i dermokozmetika ili medicinska kozmetika često ima veoma prijatne mirise, a postoje i „hipoalergijski mirisi“.

Zašto su, onda, mirisi u kozmetici došli na loš glas, pa mnogi izbegavaju i „f“ od „fragrance“ u sastavu?
Tema je suviše opširna da bi stala u jedan kratak blog-post, ali pokušaćemo da damo obrazloženje u nekoliko glavnih teza.

ČEMU SLUŽE MIRISI U KOZMETICI?
Mirisi pobuđuju prijatne emocije i pospešuju uživanje u kozmetici. Oni u kozmetici doprinose prijatnosti koju osećamo tokom upotrebe, čak više od teksture i osećaja na koži.
Drugo, dodati mirisi maskiraju neprijatne koji mogu poticati od raznih sastojaka, bilo da su dobijeni sintetički, hemijskim procesima, ili su prirodni.
Da bi krema sa ovakvim sastojcima bile prijatne za upotrebu većini osoba, dodaju se mirisi.
Treće, esencijalna ulja mogu imati antimikrobno delovanje, pa deluju i kao konzervansi.
I četvrto, u aromaterapijskim proizvodima esencijalna ulja su aktivne supstance.

ČEMU SLUŽE I ZA ŠTA SU OPTUŽENA ESENCIJALNA (AROMATSKA) ULJA?
I među prirodnim i među sintetičkim supstancama ima onih koji mogu da budu iritansi ili potencijalno štetni, pa je tako i sa mirisima. Najčešće su, ipak, „prozivani“ mirisi koji potiču od esencijalnihh (aromatskih) ulja.
Esencijalna ulja su složena, sastavljena od stotina molekula male molekularne težine što im omogućava lakši prodor u kožu – a time povećava i moć iritacije. Neka od njih jesu poznata po tome da mogu da izazovu alergijske reakcije – kod osoba koje su takvim rekacijama sklone.
Smatra se da je oko 5% osoba sklono alergijama na mirisne supstance.
Neka od esencijalnih ulja, pre svega ona iz citrusnog voća, mogu u dodiru sa suncem izazovu štetne reakcije na koži i ostave fleke, zato se koriste samo u noćnoj nezi. Naravno, postoje i ona koja su dokazano bezbedna.
Brendovi esencijalna ulja kao miris primenjuju pažljivo i imaju stručnjake koji o tome brinu.

Darphin je francuski brend koji koristi esencijalna ulja u svojim aromatskim serumima za noćnu negu.
Darphin navodi da ona, osim što deluju na emotivno-kognitivna stanja poput lakog uvođenja u san, podizanja nivoa energije ili zadovoljstva, pomažu jačanje prirodne odbrane kože uravnotežujući je mikrobiološki, a njihova laka penetracija u kožu može pomoći delovanju drugih sastojaka.

Darphin esencijalna ulja – posebno ona koja se koriste u dnevnoj nezi – ne sadrže sve molekule koje poseduju u prirodi. Da bi obezbedio njihvu bezbednu upotrebu tokom izlaganja suncu, Darphin je frakcionom destilacijom modifikovao neke od njih, odstranjujući komponente koji daju efekte fotosenzitivnosti.
Konačno, Darphin se pridržava evropskih regulativa u ovoj oblasti, pre svega preporukama IFRA (International Fragrance Association).

DA LI SU MIRISI PODLOŽNI PRAVNIM REGULATIVAMA?
Da, evorpske regulative propisuju mirise koji su dozvoljeni u hrani i kozmetici.
IFRA koju smo već pomenuli – međunarodna asocijacija za mirise – uređuje ovu oblast oslanjanjući se na naučna saznanja Istraživačkog centra za mirisne materijale RFIM (Research Institute for fragrance materials).

Svi evropski brendovi prilagođavaju se ovoj regulativi, a na mnogo većoj muci od proizvođača kozmetike su kreatori i ljubitelji parfema koji se žale da je IFRA lista „nepoželjnih“ sve duža, a da su na njoj mirisne supstance koje mogu da izazovu alergiju kod veoma malog procenta ljudi.
Zato, ako ste u nedoumici da li je vaša mirisna kozmetika bezbedna, potražite renomiran brend koji prati regulative.

„FRAGRANCE FREE“, DA ILI NE?
Ako ste primetili da vam više prija kozmetika bez mirisa, ako imate kožu sklonu iritacijama ili ste skloni alergijama, možda je kozmetika bez dodatih mirisa pravi izbor za vas.
Veći brendovi koji imaju linije za negu za različita stanja i potrebe kože uvek imaju i liniju za osetljivu kožu, bez dodatih mirisa. Ali ponekad i sa „hipoalergenskim“ mirisom.
Da, moguće je kreirati miris koji je bezbedan čak i za osobe sklone alergijskim reakcijama.
Ukratko, izbor je na vama.

Share